Dikili’nin En Güzel Koyları

Dikili, masmavi denizin keyfini çıkarırken yeşili de doyasıya yaşayacağınız yerlerden biri. Dikili’nin hemen hemen her köşesinde denize girebilirsiniz. Bademli Limanı’ndan kalkan teknelerleyse civardaki eşsiz koyları dolaşabilirsiniz. Sizin için ücretsiz girebileceğiniz Dikili’nin birbirinden güzel plajlarını derledik.

Dikili plajları videomuza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Garip Adası

Anakaraya yaklaşık 400 metre mesafedeki Garip Adası’na ulaşmak için Dikili Bademli Limanı’ndan ufak bir tekne kiralayabilirsiniz. Tekneyle adaya ulaştığınızda, dilediğiniz kadar güneşlenip denize girerek adanın keyfini çıkarabilirsiniz. Adada hiçbir tesis bulunmuyor, bu nedenle donanımlı gitmek gerek. Ayrıca adanın kıyı şeridinde gölgesinden faydalanabileceğiniz çok fazla ağaç olmadığından şemsiyenizi de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ya da bir tur teknesi kiralarsanız, adaya yüzüp tekne ayrılana kadar kendinizi beyaz kumlara bırakabilirsiniz. Kısa da olsa bu sayede adanın atmosferini tadabilirsiniz.

Antik dönemden izler taşıyan Garip Adası, ünlü tarihçi Strabon’un bahsettiği “Işık Saçan Adalar” (antik dönemdeki adı: Arginnsai) üçlüsünden biri. İkinci adaysa Garip Adası’nın hemen karşısında yer alan Kalem Adası. Burası özel bir işletmeye ait olduğundan sadece otel sakinleri sahili kullanabiliyor. Üçüncü adanın ise çeşitli doğa olayları sonrası karayla birleşip yarımada şeklini aldığı düşünülüyor. Bu adalar bölgesi MÖ 400’lü yıllarda Atina ve Sparta arasında yapılan büyük deniz savaşlarıyla meşhur.

 

Hanımın Koyu

Adını bölgedeki kokulu otlardan alan ve aynı zamanda Kokarot Koyu diye de bilinen bu koy, araçla karadan ulaşım olmaması sebebiyle en bakir diyebileceğimiz koylardan. Sakin bir denizi ve yumuşak beyaz kumlarıyla görülmesi gereken yerlerden biri. Yine Bademli Limanı’ndan kalkan teknelerle bu koya ulaşabiliyorsunuz.

 

Pissa Plajı

Pissa Plajı, Dikili merkeze 12 kilometre uzaklıkta. Dikili’nin güneybatısında yer alan Bademli’den sonra rahatlıkla ulaşabileceğiniz koylardan bir tanesi. Beyaz kum ve tertemiz berrak bir denize sahip olan bu plajda hiçbir tesis bulunmuyor. Pissa Plajı, güneşi denizde batırmak için de güzel bir seçenek.

 

Denizköy Plajı

Denizköy, Bademli ile Çandarlı arasında yer alan bir tatil beldesi. Plajda özel işletmeler olduğu gibi, halka açık ve ücretsiz geniş bir alanı da var. İzmir’in güzel koylarından birinde kurulan Denizköy, kamp severlerin de tercih ettiği yerler arasında.

 

Hayıtlı Koyu

Dikili’nin güneybatısında, merkeze 15 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. Bademli Köyü’nden Denizköy’e doğru giderken, toprak yola saptıktan 5 dakika sonra plaja varılıyor. Ulaşımı kolay, sessiz ve tenha bir plaj. Bir tesise sahip olmayan Hayıtlı, bölgedeki birçok diğer koy gibi, tertemiz bir denize sahip.

 

Killik Koyu

Dikili merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bademli Koyu’nun hemen yanında bulunan ve biraz daha küçük olan bu koy, beyaz kumlara ve turkuaz rengi sulara sahip. Sahilde gezen yeşil-gri insanlar görürseniz şaşırmayın, sebebi bu koydan doğal kil çıkması. Bunu fark eden birçok ziyaretçi yüzlerini ve vücutlarını kil ile kaplayarak ciltlerine bakım yapıyor ve koy da zaten Killik adını buradan alıyor. Killik Koyu’nda ücrete tabi özel işletmeler olduğu gibi, tesislerin hemen önündeki dar sahil şeridi halka açık ve ücretsiz.

 

Küçük Zindancık Koyu

Dikili’de bulunan koy, ismini geceleri ay ışığını pek göremediği için karanlık kalmasından alıyor. Küçük Zindancık Koyu, hafta sonları diğer koylara göre daha sakin. Yalnızca birkaç özel mülkün bulunduğu Zindancık Koyu’nda evlerin önünden denize giriliyor. Burada oturan sakinleri rahatsız etmediğiniz sürece evlerinin arasından geçerek sahile ulaşabilirsiniz. Killik Koyu’ndan 5 dakika yürüyerek Zindancık Koyu’na eğimli bir patikadan geçiş yapmak da mümkün. Koyun hemen karşısında 15-20 dakika içinde yüzerek ulaşabileceğiniz kayalıklardan bir ada var. Kayalar at başını andırdığı için yöre halkı At Adası olarak adlandırmış.